Badania

[breadcrumb]

BADANIA COMPLIANCE 2021

W 2018 r. Instytut Compliance wraz z Partnerami przeprowadził badania status quo rozwoju compliance w Polsce (wyniki badań 2018 tutaj). Po trzech latach zbadaliśmy razem z wyd. WOLTERS KLUWER oraz VIADRINA COMPLIANCE CENTER ponownie, jak compliance rozwijał się w polskich spółkach. Skupiliśmy się tym razem na trzech zasadniczych zagadnieniach: kierunku rozwojowym compliance, whistleblowingu oraz digitalizacji i aktualnym wyzwaniom dla zarządzania zgodnością. Podczas konferencji online dn. 14.10.2021 r. nie tylko przedstawiliśmy Państwu niezwykle ciekawe wyniki badania, ale też omówiliśmy je z wybitnymi Ekspertkami i Ekspertami.


rejestracja

RAPORT 2021

Serdecznie dziękujemy wszyskim osobom, które zaangażowane były w konferencję, badania oraz prace nad raportem!

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z raportem z badań „Compliance w Polsce 2021”. Klicknięcie na poniższą okładkę spowoduje pobranie pliku PDF – Raport z badania.

UWAGA: Aktualne szkolenia powiązane z tematyką badań:

  • AMLCO – Approved AML Officer: listopad 2021 (ostatnie wolne miejsca)
  • ACO – Approved Compliance Officer: listopad 2021 (ostatnie wolne miejsca) i luty 2022 (wolne miejsca)
  • AWBO – Approved Whistleblowing Officer: styczeń 2022 (wolne miejsca)
  • AESGO – Approved ESG Officer: listopad 2021 (wolne miejsca)

    rejestracja

 

 


PRZEDSTAWIENIE WYNIKÓW BADAŃ ODBYŁO SIĘ dn 14.10.2021

 

| AGENDA

14.45-15.00 Logowanie

15.00-15.10 Otwarcie i powitanie

> Maciej Krajewski | Dyrektor segmentu duże i średnie przedsiębiorstwa, rynek usług prawnych i przedsiębiorstw | Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o.

> Dr. Bartosz Jagura | Członek zarządu | Instytut Compliance

15.10-15.30 Przedstawienie wyników badania

> Prof. Dr. Bartosz Makowicz | Dyrektor | Viadrina Compliance Center | Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą

15.30-16.15 Omówienie wyników badania, cz. I: rozwój compliance w Polsce – nihil novi sub sole czy wielka rewolucja?       

> Anna Różalska | Head of Compliance | Siemens Healthineers

> Joanna Kuczyńska | Ekspertka compliance branży healthcare

> Sławomir Chmielewski | Członek Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji | Chief Compliance Officer Orange Polska S.A.

> Monika Szpiganowicz | Dyrektor Departamentu Compliance w Urzędzie KNF

Moderacja: Konrad Sędkiewicz | Member Compliance Manager for CEE | Herbalife Nutrition

16.15-16.30 Przerwa   

16.30-17.15 Omówienie wyników badania, cz. II: whistleblowing – czy wyniki badania są zaskoczeniem?   

> dr Dominik Wolski | Chief Compliance Officer | Jeronimo Martins Polska S.A.

> Jakub Bouhnouni | Compliance and Legal Expert | KAEM sp. z o. o. sp. k.

> dr Anna Partyka-Opiela | Partner | DZP

> Moderacja: Dr. Bartosz Jagura | Członek zarządu | Instytut Compliance

17.15-18.00 Omówienie wyników badania, cz. III: digitalizacja i inne wyzwania dla compliance         

> Edyta Miaśkiewicz | Head of Compliance Management System | STS Gaming Group

> Jakub Niesterczuk | Legal Counsel | Accorinvest

> Andrzej Bajor | Chief Compliance and Legal Officer | Boehringer Ingelheim

> Tomasz Kruk | Head of Compliance | Vifor Pharma

> Moderacja: Maciej Krajewski | Dyrektor segmentu duże i średnie przedsiębiorstwa, rynek usług prawnych i przedsiębiorstw | Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o.

19:00 Wspólna kolacja* dla chętnych w Warszawie (REAL LIVE!)

*Udział w kolacji na koszt własny. Kolacja odbędzie się w jednej z warszawskich restauracji, miejsca zostanie podane przed konferencją. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani udziałem w kolacji, prosimy o zaznaczenie tej opcji podczas rejestracji.

| ORGANIZATORZY BADANIA

 

| PRELEGENCI

Andrzej Bajor
Chief Compliance and Legal Officer, Boehringer Ingelheim. W latach 1996-2001 odbył studia prawnicze na Wydziale Prawa UMCS w Lublinie, następnie studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego na Uniwersytecie Warszawskim, studia podyplomowe w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz CEMBA w Szkole Głównej Handlowej. Od 2002 do 2003 r. był prawnikiem w Dziale Rejestru Przedsiębiorców Głównego Urzędu Statystycznego. W latach 2003-2006 główny specjalista w Departamencie Polityki Lekowej Ministerstwa Zdrowia. Następnie (2006-2007) prawnik w Związku Pracodawców Innowacyjnych firm Farmaceutycznych INFARMA. Od 2007 r. związany z Boehringer Ingelheim gdzie zajmował stanowiska w działach Corporate Affairs i Sprzedaży, obecnie w Dziale Compliance and Legal. Członek Sądu Dyscyplinarnego przy ZP INFARMA, członek Komisji Compliance i Legal Tech przy Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, członek Zarządu IG Farmacja Polska.

Jakub Bouhnouni
Ekspert ds. prawnych i compliance w polskim przedsiębiorstwie produkcyjno-handlowym KAEM sp. z o.o., sp. k. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS oraz ukończył Program Seminarium Doktorskiego Uniwersytetu SWPS. Posiada certyfikat Compliance Officer Dekry oraz Approved Whistleblowing Compliance Officer i Approved AML Compliance Officer Instytutu Compliance. Swoje zainteresowania naukowe skupia wokół tematyki whistleblowingu a zawodowe w sferze compliance i ochrony danych osobowych. Członek Stowarzyszenia Praktyków Ochrony Danych.

 

Sławomir Chmielewski, MBA

Dyrektor Zarządzania Zgodnością i Bezpieczeństwem Korporacyjnym, Orange Polska. Ukończył prawo na Uniwersytecie Łódzkim, studia Integracji Europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Międzynarodowy Program Executive MBA walidowany przez Rotterdam School of Management Erasmus University w Rotterdamie. Posiada tytuł zawodowy radcy prawnego. W Orange Polska jako Dyrektor Zarządzania Zgodnością i Bezpieczeństwem Korporacyjnym, a także Inspektor Ochrony Danych, wcześniej jako dyrektor i zastępca dyrektora odpowiedzialny za kwestie prawne i regulacyjne. Pracował także w firmach z obszaru ICT oraz z sektora publicznego jako menedżer, dyrektor i pełnomocnik zarządu, pełniąc funkcje w Ministerstwie Łączności oraz w Urzędzie Telekomunikacji (obecnie UKE). W latach 2009-2013 Wiceprzewodniczący Komitetu e-Gospodarki w Krajowej Izbie Gospodarczej. Od 2014 członek Rady Nadzorczej TP TELTECH Sp. z o.o., a także członek Komitetu ds. Compliance Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Od 2018r. Członek Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki I Telekomunikacji. Nagrodzony nagrodą Stowarzyszenia Compliance Polska za działalność na rzecz rozwoju i wspierania standardów Compliance w Polsce (2014), laureat Compliance Awards 2020 w kategorii Oficer Compliance Roku.

Dr. Bartosz Jagura
Współzałożyciel i członek zarządu Instytutu Compliance, gdzie odpowiada za ofertę szkoleń z zakresu compliance. Pracownik naukowy działającego na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą Viadrina Compliance Center, w którym uczestniczy w projektach naukowych i wdrożeniowych CMS. Autor licznych publikacji na temat compliance. Obronił rozprawę doktorską na temat roli organów spółki kapitałowej w realizacji funkcji compliance w prawie polskim i niemieckim.

 

 

Maciej Krajewski
Dyrektor segmentu duże i średnie przedsiębiorstwa, rynek usług prawnych i przedsiębiorstw w Wolters Kluwer Polska Sp. z o. o. Od prawie 15 lat zajmuje się zarządzaniem strategicznym, w tym tworzeniem i wdrażaniem nowych ofert, zarządzaniem cyklem życia produktów wydawniczych, analizą potrzeb klientów z zakresu informacji prawnej oraz narzędzi zarówno dla prawników, jak i tzw. paralegals w firmach (księgowych, kadrowych, specjalistów BHP itp.). Przez wiele lat pracował na rynku produktów podatkowych, a obecnie uczestniczy w tworzeniu rozwiązań compliance i szeroko rozumianego zarządzania zgodnością oraz bezpieczeństwem prawnym. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz szeregu studiów podyplomowych i kursów z zakresu zarządzania, marketingu czy tworzenia strategii biznesowych. W Wolters Kluwer od ponad 20 lat, początkowo na szczeblach redakcyjnych a obecnie w pionie biznesu.

Joanna Kuczyńska
Absolwentka kursu Approved Compliance Officer (ACO). Ukończyła Wydział Zarządzania Politechniki Warszawskiej. Od ośmiu lat wspiera organizacje w obszarze zapewnienia zgodności oraz zarządzania ryzykiem. Posiada szerokie doświadczenie w realizacji projektów związanych z wdrożeniem Compliance Management System (CMS) oraz Risk Management System (RMS). Zajmuje się przygotowaniem rozwiązań i mechanizmów wewnątrzspółkowych, które mają na celu zapewnienie zgodności, optymalizację procesów oraz zapobieganie nadużyciom. Współpracowała z firmami z branży medycznej oraz TSL.

 

Prof. Dr. Bartosz Makowicz
Profesor nauk prawnych. Pomysłodawca i kierownik działającego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą Viadrina Compliance Center. Autor szeregu publikacji oraz mówca na licznych kongresach z zakresu compliance. Zasiada w wielu radach naukowych, m.in. Związku Zawodowego Managerów Compliance w Niemczech. Redaktor naczelny ukazującego się w Niemczech kwartalnika COMPLY. Przewodniczył niemieckiej grupie eksperckiej pracującej nad ISO 19600 Compliance Management Systems oraz ISO 37001 Anti-Bribery Management Systems. Zasiada w komitecie ds. wypracowywania kolejnych norm ISO dot. whistleblowingu oraz corporate governance. Doradzał m.in. niemieckiemu Federalnemu Ministerstwu Obrony oraz instytucjom rządowym w Dubaju przy wdrażaniu systemów zgodności.

Edyta Miaśkiewicz
Head of Compliance Management System w STS Gaming Group. Ekspert z dziedziny compliance hazardowego, którym zajmuje się już od 2015 roku. Specjalizuje się w pozyskiwaniu zagranicznych licencji hazardu zdalnego oraz ich późniejszym nadzorem. Kompleksowo prowadzi projekty licencyjne w uwzględnieniem wdrożeń operacyjnych. Ukończyła prawo w Uniwersytecie Łódzkim oraz podyplomowe studia o profilu Analityk Compliance& AML w Akademii Leona Koźmińskiego. Audytor Wewnętrzny Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji ISO 27001. Pasjonatka projektów niemożliwych do wykonania, jak i stosowania złożonego systemu efektywnego wychodzenia z chaosu niezgodności regulacyjnej.

 

Jakub Niesterczuk
Adwokat specjalizujący się w tematyce ochrony danych osobowych, projektów IT oraz compliance, zajmujący obecnie stanowisko legal counsel w spółce Accor S.A. – globalnego lidera w dziedzinie hotelarstwa. Jako prawnik zdobył znaczne doświadczenie w pracy na rzecz międzynarodowych i transgranicznych projektów z obszaru IT, danych osobowych oraz compliance. W przeszłości zajmował również stanowisko inspektora ochrony danych oraz doradzał wiodącym polskim i zagranicznym spółkom z różnych gałęzi gospodarki: energetyka, IT, biotechnologia, farmaceutyka, bankowość, FMCG, transport i telekomunikacja . Obecnie w ramach Grupy Accor odpowiada za rozwój globalnej platformy compliance w zakresie problematyki ochrony dany osobowych dedykowanej hotelom w sieci Accor oraz przy współpracy z dostawcą usługi koordynuje jej wdrożenie w poszczególnych jurysdykcjach.

dr Anna Partyka-Opiela

Partner, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka. Świadczy bieżące doradztwo z zakresu compliance, prawa farmaceutycznego oraz ochrony zdrowia. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw farmaceutycznych, transparentnością procesów wewnętrznych i zewnętrznych, reklamą, korupcją, corporate governance, komunikacją oraz przebudową i optymalizacją systemów i przedsiębiorstw. W ostatnim czasie prowadziła wiele projektów z zakresu compliance oraz restrukturyzacji w branży farmaceutycznej. Prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu pharma & compliance. Jest także autorką licznych publikacji.

 

Anna Różalska
Head of Compliance w Siemens Healthcare. Ekonomistka, certyfikowany Approved Compliance Officer, w 2016 r. obroniła tytuł MBA w ochronie zdrowia, doktorantka UW, ekspert w prowadzeniu projektów dotyczących Kompleksowej Opieki działających przy zespole parlamentarnym, członek Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, członek Izby Polmed oraz MedTech Polska. Od 18 lat związana z obszarem ochrony zdrowia, w którym była odpowiedzialna za opracowywanie i wdrażanie strategii marketingowych, analizę sprzedaży i projektów dotyczących strategicznego kierunku rozwoju biznesu. Jako compliance oficer, autorka rozwiązań systemowych do skutecznego zarządzania międzynarodowymi procesami compliance. Doświadczony menadżer w przeprowadzaniu kontroli dotyczących zasad „Integrity” oraz ochrony danych osobowych. od 2021 roku zaangażowana w projekty edukacyjne skierowane do pracowników placówek medycznych z sektora publicznego. Organizatorka wielu wydarzeń dotyczących etyki w biznesie, podczas których udowodniono, że compliance może być interesujący również dla biznesu.

Konrad Sędkiewicz (ACO)

Ekspert w zakresie wdrażania i utrzymywania systemów compliance i CSR z kilkunastoletnim doświadczeniem zarówno w branży finansowej, jak i na rynku nieregulowanym. Autor pierwszego w Polsce Bloga o compliance (www. konradsedkiewicz.pl). Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, studia podyplomowe z zakresu compliance oraz studia podyplomowe z zakresu CSR. Approved Compliance Officer (ACO). Autor publikacji, prelegent na studiach podyplomowych, szkoleniowiec z zakresu compliance.

 

Monika Szpiganowicz
Dyrektor Departamentu Compliance w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym zdobytym m.in. w międzynarodowej kancelarii prawnej oraz instytucjach komercyjnych, na stanowiskach: radcy prawnego, dyrektora zarządzającego zespołami w strukturach pionu prawnego oraz pionu compliance, jak również Chief of Staff Prezesa Zarządu w międzynarodowej instytucji finansowej. Radca prawny od 2004 roku, ukończyła Podyplomowe Studia Prawa Unii Europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim, Studium Dealerów Rynków Finansowych oraz uzyskała Certyfikat Dealera Rynków Finansowych WIB/ACI Polska. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu zespołami, jak również innowacyjnymi projektami, transformacji, optymalizacji oraz digitalizacji procesów. Stosująca w praktyce podejście procesowe oraz metody doskonalenia procesów (continuous improvement), posiadaczka certyfikatu Black Belt Lean.

dr Dominik Wolski
Doktor nauk prawnych, Chief Compliance Officer oraz Dyrektor Działu Prawnego w Jeronimo Martins Polska S.A., adiunkt w Katedrze Prawa i Administracji Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach, radca prawny, współpracownik akademicki Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych przy Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 

| WSPARCIE KONFERENCJI

 

| REJESTRACJA

Rejestracja zakończona dn. 13.10.2021 r. Dziękujemy za Państwa zgłoszenia!