5RT

[breadcrumb]

V. Roundtable Compliance

PONADBRANŻOWE, OGÓLNOPOLSKIE, CYKLICZNE SPOTKANIE OFICERÓW COMPLIANCE

| Kiedy i gdzie?

Dn. 3 kwietnia 2017 r. Instytut Compliance we współpracy z Viadrina Compliance Center zorganizował w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie piątą edycję cyklicznego spotkania dla oficerów compliance „Roundtable Compliance”. Spotkanie poświęcone było aktualnym zagadnieniom prawa europejskiego: zmianom, które wprowadzi rozporządzenie ogólne o ochronie danych osobowych (RODO) oraz dyrektywie wprowadzającej wymóg raportowania informacji niefinansowych, a także wzbogacone o rozważania na temat norm ISO mających znaczenie dla compliance. Dyskutowano m.in. nad:

  • zakresem raportowania niefinansowego oraz rolą działu compliance w przygotowywaniu raportu;
  • zasadniczymi zmianami, jakie wprowadzi RODO oraz możliwościami łączenia funkcji oficera compliance i osoby odpowiedzialnej za ochronę danych osobowych w przedsiębiorstwie;
  • korzyściami wynikającymi ze wspólnego wprowadzania norm ISO 19600 i ISO 37001;
  • nowymi inicjatywami w zakresie norm ISO relewantnymi z punktu widzenia compliance (whistleblowing, corporate governance, rewizja normy ISO 19600)

Roundtable to jedyny na rynku format spotkań, podczas których oficerowie compliance mogą w eksperckim gronie dyskutować o najnowszych kierunkach rozwojowych compliance oraz wymieniać się doświadczeniami działań w swoich organizacjach.

| Materiały ze spotkania (opatrzone hasłem)

Uczestnicy spotkania, którzy byli zarejestrowani i przyszli na spotkanie, otrzymali hasło dostępu do materiałów kursowych. Materiały znajdują się tutaj (prosimy o wpisanie hasła po kliknięciu na podany link).

| Galeria

Kilka impresji z ostatniego spotkania V. Roundtable w Warszawie:

Nie znaleziono galerii.

| Prelegenci V. Roundtable (3.4.2017 r.)

Korzyści wspólnego wdrażania ISO 19600 i ISO 37001 oraz aktualne inicjatywy ISO

Makowicz Prof. Dr. Bartosz Makowicz, Viadrina Compliance Center, Europejski Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą

Profesor nauk prawnych. Autor szeregu publikacji oraz mówca na licznych kongresach z zakresu compliance. Zasiada w wielu radach naukowych, m.in. Związku Zawodowego Managerów Compliance w Niemczech. Redaktor naczelny ukazującego się w Niemczech kwartalnika COMPLY. Przewodniczył niemieckiej grupie eksperckiej pracującej nad ISO 19600 Compliance Management Systems oraz ISO 37001 Anti-Bribery Management Systems. Doradzał m.in. niemieckiemu Federalnemu Ministerstwu Obrony oraz instytucjom rządowym w Dubaju przy wdrażaniu systemów zgodności.

Nowe wyzwania w ochronie danych osobowych na poziomie UE

Zielinska „Współpraca między działem compliance o działem ochrony danych”

Katarzyna Zielińska, Compliance i Data Protection Manager w Mercedes-Benz Polska Sp. z o.o.

Związana z korporacją Daimler od 2002. Od roku 2012 zatrudniona na stanowisku Compliance Manager z odpowiedzialnością obejmującą trzy spółki koncernu w Polsce. Zakres obowiązków obejmuje m.in. koordynację wdrożenia centralnego programu compliance oraz zapewnienie zgodności z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Główne procesy w ramach odpowiedzialności compliance: Due Diligence partnerów sprzedaży, Supplier Integrity Check, procesy przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz kontrola list sankcyjnych.

Czarnecki „Główne założenia rozporządzenia UE o ochronie danych osobowych (RODO)”

Marcin Czarnecki, Clifford Chance Warszawa

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa własności intelektualnej, nowych technologii i ochrony danych osobowych. Pracował także w londyńskim biurze Clifford Chance. Doradzał podmiotom krajowym i zagranicznym w licznych sprawach związanych z ochroną prywatności i danych osobowych, w szczególności w kontekście działalności marketingowej, outsourcingu, międzynarodowych transferów danych osobowych oraz postępowań przed GIODO. Reprezentował także klientów m.in. w projektach wdrożeniowych systemów informatycznych, a także transakcjach M&A z sektora TMT. Przeprowadza audyty oraz szkolenia związane z ochroną własności intelektualnej oraz danych osobowych.

Nowe obowiązki w zakresie raportowania informacji niefinansowych              

Panek Agnieszka Panek, oficer compliance, PGE S.A

Posiada znaczące doświadczenie związane z wdrażaniem systemu zarządzania compliance w GK PGE,  zarówno w zakresie kwestii organizacyjnych (struktury, procesy, procedury), jak i operacyjnym (m.in. identyfikacja wymogów i ryzyk, system zgłoszeń sygnalistów). Bogate doświadczenie zawodowe zdobyła podczas pracy w sektorze energetycznym. Zarówno w spółkach sektora, jak również w Urzędzie Regulacji Energetyki, posiada tytuł urzędnika służby cywilnej. Brała wiodący udział we wdrażaniu nowych rozwiązań w sektorze i ich promowaniu. Ekspert w zakresie regulacji sektora energetycznego oraz funkcjonowania rynku energii elektrycznej.

Moderacja

Jagura Dr. Bartosz Jagura, Instytut Compliance

Członek zarządu Instytut Compliance, pracownik naukowy Viadrina Compliance Center

Bierze udział w projektach naukowych i wdrożeniowych systemów zarządzania zgodnością w Polsce i w Niemczech. Studiował prawo w Uniwersytecie Łódzkim, Westfälische Wilhelms-Universität Münster, Freie Universität Berlin (LL.M.) oraz Uniwersytecie Viadrina. Autor licznych publikacji z zakresu compliance, trener, mówca na konferencjach, autor programów szkoleniowych w zakresie systemów zarządzania zgodnością. Redaktor naczelny czasopisma „Compliance”.

 

|Ulotka

Ulotka do pobrania:

pdfbuddy

 

 

 

| Approved Compliance Expert (ACE)

Za udział w Roundtable przyznajemy 10 punktów ECP w ramach programu Approved Compliance Expert. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja do programu ACE.