Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, wymogi CRS, FATCA; praktyczne zarządzanie obszarem compliance w branży finansowej
Dlaczego warto:
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu to podstawowe zadania funkcji compliance w instytucji finansowej. Szkolenie zawierać będzie także syntezę powiązań zachodzących między obszarem zgodności, zapobiegania praniu pieniędzy i zapobiegania nadużyciom.
Przedmiot kursu:
Celem Kursu jest wprowadzenie uczestników w obowiązki wynikające z przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, a także tych dotyczących współpracy w zakresie wymiany informacji podatkowej. Wykorzystanie Polityki „Poznaj Swojego Klienta” (KYC), środków bezpieczeństwa finansowego w analizie aktualnych trendów w praktyce prania pieniędzy.
W drugiej części zajęć przekazana będzie wiedza i praktyczne doświadczenia w zakresie wdrożenia systemu zarządzania zgodnością z perspektywy osoby nadzorującej compliance, w tym wyzwań, trudności, pułapek oraz wykorzystanie wiedzy, umiejętności i doświadczenia w realizacji zadań compliance. Omówione będzie powiązanie obszarów zgodności, zapobiegania praniu pieniędzy, zapobiegania nadużyciom, monitoringu rynków kapitałowych, kodeksów etyki, funkcji kontrolnych oraz realizacja zadań nakładanych przez KNF.
Dla kogo:
Szkolenie adresowane jest do oficerów compliance instytucji finansowych i ubezpieczeniowych – nie tylko ze względu na doniosłość problematyki prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu, ale również w kontekście drugiej części zajęć: syntetycznego ujęcia powiązania obszarów zgodności z innymi obszarami funkcjonowania organizacji.
Prelegenci:
Janusz Januszkiewicz
Dyrektor ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu, Raiffeisen Bank Polska S.A. Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (2000 r.) oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej (2003 r.). Początkowo pracował w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, a od 2004 r. do 2008 r. w Najwyższej Izbie Kontroli. W latach 2006-2008 nadzorował kontrole wykonywane przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej w instytucjach obowiązanych. Od 2009 r. związany z Raiffeisen Polbank, w którym początkowo jako ekspert, a od 2013 r. Szef Zespołu Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu zarządza procesami związanymi z polityką Poznaj Swojego Klienta, oceną ryzyka prania pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz FATCA/CRS.
Jacek Zdziarstek
Dyrektor Departamentu Zgodności w Raiffeisen Bank Polska S.A. Od 19 lat w sektorze bankowym. Ukończył Wydział Resocjalizacji i Problemów Społecznych specjalizacja: psychologiczna na Uniwersytecie Warszawskim. Studia Podyplomowe Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów im. Romualda Kudlińskiego, kierunek: Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji publicznej, przedsiębiorstwach i instytucjach finansowych oraz Harvard Leadership Academy na Harvard Business School oraz Akademia Psychologii Przywództwa (APP) Jacek Santorski, Trener NLP. Zwolennik praktycznego i eklektycznego podejścia realizacji standardów compliance i zwalczania przestępczości – opartego na wiedzy, współpracy oraz wykorzystaniu adekwatnych narzędzi.
Opłata kursowa: 780 PLN plus VAT