Sankcje
Sankcje międzynarodowe – praktyka & wymagania organizacyjne
Kiedy: 11 maja 2022, 9.00-12.15
Gdzie: online
Koszty: 480 zł plus VAT
UWAGA: szkolenie to może być realizowane samodzielnie lub łącznie ze szkoleniem „Sankcje międzynarodowe w praktyce działania instytucji finansowych” odbywającym się w godz. przedpołudniowych (9.00-12.15). W przypadku łącznego zakupu obydwu szkoleń przewidziany jest rabat, łączna cena to 880 zł netto. Ze względu na uzupełniające się zakresy szkoleń rekomendujemy odbycie ich wspólnie.
Dlaczego: Zagadnienia szeroko rozumianego export compliance, a więc zapewnienia zgodności w obszarze obrotu towarami i technologiami, świadczenia usług czy dokonywania transakcji z określonymi rodzajami podmiotów znajdowały się od dawna w obszarze właściwości oficerów compliance. To jednak aktualna sytuacja związana z nakładaniem sankcji gospodarczych będących następstwem wojskowej agresji Rosji na Ukrainę spowodowała, że temat zyskał ogromnie na znaczeniu i pojawiła się konieczność weryfikacji skuteczności stosowanych dotąd mechanizmów. Jak zapewnić zgodność w obszarze sankcji międzynarodowych i jakie mechanizmy stosować, aby przygotować organizację na ustawiczne zmiany prawne w tym obszarze – serdecznie zapraszamy na szkolenie, w którym koncentrować będziemy się wyłącznie na tematyce sankcji.
Co: Celem szkolenia jest zaprezentowanie zagadnień zgodności w obszarze sankcji międzynarodowych w przystępny i praktyczny sposób. Szkolenie rozpocznie się od omówienia funkcji sankcji międzynarodowych oraz roli trade compliance oficera w zapewnieniu zgodności w tym obszarze. W szczególności analizowane będą rozwiązania organizacyjne – jakie działy zaangażowane powinny być w skuteczny proces i jak zapewnić sprawne kanały komunikacji. W dalszej kolejności zaprezentowani zostaną główni aktorzy w obszarze sankcji (UE, US, UK) – różnice, podobieństwa i wzajemne przenikanie się tych systemów sankcyjnych. Następnie omówione będzie zagadnienie o fundamentalnym znaczeniu praktycznym – gdzie szukać informacji o sankcjach i ustawicznych zmianach w tym obszarze. W dalszej części podejmowany będzie temat sankcji w kontekście importu i eksportu, w odniesieniu zarówno do towarów, jak i usług. Finalnie rozważane będą obszary ryzyk, odpowiedzialności (organizacji, kierownictwa, szeregowych pracowników), jak i kar.
Dla kogo: Ze względu na aktualną sytuację odbycie szkolenia zalecane jest dla szerokiego kręgu podmiotów, które uczestniczą w relacjach handlowych mogących być objęte sankcjami. Po szkoleniu wydawany jest certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu.
Prelegent:
Corporate Regulatory Counsel w Vesuvius zajmujący się zagadnieniami związanymi z kontrolą eksportu, sankcjami międzynarodowymi oraz przeciwdziałaniem praniu pieniędzy. Doświadczenie praktyczne zdobywał w sektorze publicznym (Komisja Europejska, Parlament Europejski), zajmując się m.in. nowelizacją do Unijnego Kodeksu Celnego oraz rozporządzeniem 428/2009, jak również w sektorze prywatnym pracując jako EMEA Compliance Officer odpowiedzialny za compliance w grupie kapitałowej (Jones Lang LaSalle) oraz jako prawnik w dziale konsultingu, doradzając zewnętrznym klientom w obszarze trade compliance (Sandler & Travis). Studiował na Uniwersytecie w Białymstoku oraz na Gent Universiteit w Belgii. Laureat Moot Court Competition na Deusto University w Hiszpanii. Zdobywca III nagrody w konkursie na najlepszą rozprawę doktorską organizowanym przez Szefa ABW.