Approved Whistleblowing Compliance Officer (AWCO) – ONLINE
Approved Whistleblowing Compliance Officer ONLINE (AWCO)
Specjalistyczne szkolenie uwzględniające wymagania dyrektywy UE o ochronie sygnalisty
| Koncepcja
Wiele organizacji mierzy się z wyzwaniem wprowadzenia i zapewnienia skutecznego funkcjonowania kanałów informowania o nieprawidłowościach. Sygnaliści, zwani także whistleblowerami, są z perspektywy organizacji bardzo cennym źródłem informacji o różnego rodzaju nieprawidłowościach i nadużyciach. Nie może więc dziwić, że w wielu organizacjach wprowadzane były systemy informowania o nieprawidłowościach. O znaczeniu i jakości informacji pozyskiwanych od sygnalistów dla wykrywania nieprawidłowości świadczy jednoznacznie uruchomienie przez UOKiK platformy, za pomocą której możliwe jest przekazanie do Urzędu informacji o naruszeniach prawa konkurencji.
W ostatnim czasie prawny obowiązek do wprowadzania tego rodzaju systemów przewidziany został w Prawie bankowym, Ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, a także w Ustawie o ofercie publicznej. Prawdziwa rewolucja czeka jednak cały rynek w związku z wejściem w życie dyrektywy UE w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii. Zgodnie z nią, do posiadania kanałów przyjmowania zgłoszeń zobowiązani są co do zasady wszyscy przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników oraz wszystkie podmioty prawne sektora publicznego!
W ramach kursu omówione będą nie tylko wymagania nowej dyrektywy, ale przede wszystkim praktyczne aspekty jej wdrożenia w organizacji, ze szczególnym uwzględnieniem powiązanej tematyki prowadzenia wewnętrznych postępowań wyjaśniających, których wszczęcie jest często wynikiem informacji pozyskanej od sygnalisty.
| Kurs AWCO w ramach ECIP
Za udział w kursie i pomyślnie zdany egzamin Instytut Compliance przyznaje 40 punktów ECP (Expert Credit Points) w ramach kształcenia zawodowego ECIP – Ethic, Compliance, Integrity Professional. Warunkiem naliczenia punktów jest posiadanie certyfikatu poziomu pierwszego (ACO, AFCO, APCO). Po zdobyciu łącznie 100 ECP można przystąpić do egzaminu ACE, kończąc jednocześnie kierunek ECIP.
| Przebieg kursu online
Program kursowy odbywa się w całości w module online z wykorzystaniem narzędzia umożliwiającego aktywną interakcję z prowadzącymi oraz pozostałymi uczestnikami przez cały czas trwania zajęć. Zmiana formuły ze stacjonarnej na elektroniczną nie ma wpływu na zakres merytoryczny szkolenia oraz jego praktyczny wymiar – naszym priorytetem jest zapewnienie solidnej dawki wiedzy, ale również praca nad praktycznymi umiejętnościami niezbędnymi w przypadku obsługi kanałów whistleblowingowych oraz prowadzenia wewnętrznych postępowań wyjaśniających. Stąd Uczestniczki i Uczestnicy w ramach szkolenia pracować będą nad konkretnymi praktycznymi zadaniami.
Zarówno zajęcia, jak i egzamin, odbywają się w formie elektronicznej. Posiadamy doświadczenie w prowadzeniu zajęć oraz egzaminów w tej postaci – serdecznie zapraszamy do zapoznania się z opiniami kursantów!
Aktualne terminy tutaj.
| Przedmiot kursu
Program kursowy spełniać ma następujące cele:
- prezentować wymagania dyrektywy w zakresie trybu dokonywania zgłoszeń i kręgu podmiotów objętych możliwości dokonywania zgłoszeń;
- analizować wymagania dyrektywy odnośnie tworzenia w organizacji kanałów informowania o nieprawidłowościach;
- omówić praktyczne wyzwania wdrażania w organizacji mechanizmów whistleblowingowych;
- omówić skuteczność kanałów whistleblowingowych – aby przekonać członków organizacji do korzystania z nich z jednoczesnym zapewnieniem odpowiedniej jakości zgłoszeń;
- w oparciu o praktyczne kazusy pokazać, jakie ryzyka pojawić mogą się dla organizacji w związku z wprowadzeniem kanałów informowania o nieprawidłowościach;
- przygotować uczestników do nawiązywania kontaktów z sygnalistą i prowadzenia dialogu;
- zaznajomić z poszczególnymi etapami prowadzenia wewnętrznych postępowań wyjaśniających („cykl życia incydentu”), w tym w szczególności prowadzenia rozmów wyjaśniających;
- omówić rodzaje i konieczne treści wewnętrznych dokumentów dotyczących prowadzenia postępowań wyjaśniających oraz funkcjonowania systemów whistleblowingowych;
- pokazać mechanizmy wykrywania w organizacji nadużyć i nieprawidłowości.
| Dla kogo jest ten kurs?
Ze względu na szeroki zakres stosowania dyrektywy whistleblowingowej szkolenie adresowane jest zarówno do reprezentantów sektora prywatnego, jak i publicznego. Do udziału w szkoleniu zachęcamy nie tylko oficerów compliance, ale także wszystkie osoby, którym powierzone będzie w organizacji wprowadzenie i bieżąca obsługa kanałów informowania o nieprawidłowościach.
| Prelegenci
Wśród prelegentów m.in.:
Marta Janowska, ACE
Senior associate w Kancelarii TaylorWessing, radca prawny. Doświadczenie zawodowe zdobywała w polskich i międzynarodowych kancelariach, począwszy od transakcji typu M&A oraz zagadnień korporacyjnych, po kwestie wdrażania systemów compliance, systemów zgłaszania nieprawidłowości oraz systemów przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmy.
Marcin Bryniarski (ACO)
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywał w administracji rządowej, kancelariach prawnych, a następnie w spółkach, w których pełnił funkcje członka zarządu, prawnika wewnętrznego lub szefa departamentu prawnego. W OKNOPLAST Sp. z o.o. pracuje od ponad 15 lat, kieruje Działem Prawnym i Compliance i odpowiada za całość kwestii prawnych wszystkich spółek Grupy OKNOPLAST, tak w kraju jak i za granicą (9 jurysdykcji).
Dorota Jakubowska (ACO)
Zarządza działem zakupów w T-Systems Polska grupy T-Mobile Polska S.A. Tworzy i implementuje rozwiązania compliance w procesach zakupowych. Posiada praktyczne doświadczenie w zakresie postępowania z sygnalistami od momentu zgłoszenia, prowadzenia oraz ochrony. Approved Compliance Officer.
Paweł Żołyniak
Kierownik Zespołu Analiz i Projektów w Departamencie Przeciwdziałania Nadużyciom
BGŻ BNP Paribas S.A. Absolwent Politechniki Rzeszowskiej. Posiada ponad 15-letnie doświadczenie zawodowe w bankowości, w tym w obszarze analizy ryzyka nadużyć oraz wdrażania i monitoringu mechanizmów prewencyjnych.
Terminy, program, prelegenci mogą ulec zmianie.