Approved AML Compliance Officer (AMLCO) – ONLINE

Kiedy:
28/06/2021 – 29/06/2021 całodniowy
2021-06-28T00:00:00+02:00
2021-06-30T00:00:00+02:00
Gdzie:
Szkolenie ONLINE (link do zalogowania zostanie wysłany przed szkoleniem)
Koszty:
1480 PLN plus VAT
Kontakt:

Approved AML Compliance Officer (AMLCO)

| Koncepcja

Dziś bardziej niż kiedykolwiek, w związku z postępującym przeniesieniem operacji biznesowych ze świata realnego do świata wirtualnego, o wiele więcej instytucji jest narażonych na ryzyko związane z wykorzystaniem ich działalności w procederze prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Wraz z rozszerzeniem katalogu podmiotów w art. 2 Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu, funkcja zapobiegawcza instytucji obowiązanych wkroczyła w zupełnie nowe obszary działalności biznesowej znacząco wykraczając poza obszar finansów i ubezpieczeń. Regulacje prawne na poziomie Unii Europejskiej oraz krajowym, dotychczas kojarzone z sektorem finansowym, wprowadzają liczne wymogi dla nowych podmiotów, włączając je do grupy tzw. instytucji obowiązanych. Jednocześnie ich naruszenie zagrożone jest dotkliwymi sankcjami zarówno dla spółki, jak i osób fizycznych odpowiedzialnych za obszar AML w organizacji. Otoczenie regulacyjne w tym obszarze podlega nieustannym zmianom, czego przykładem jest nie tylko implementacja czwartej dyrektywy AML (która zakłada kompleksowe podejście do analizy ryzyka, nakłada wymóg identyfikacji beneficjenta rzeczywistego, rozszerza definicję osób zajmujących eksponowane stanowiska polityczne oraz limitów rejestracji transakcji), ale także nowe projekty przepisów krajowych implementujące V oraz VI dyrektywę AML. Projektowane przepisy ponownie rozszerzają listę instytucji obowiązanych oraz wprowadzają dodatkowe obowiązki regulacyjne dla niektórych rodzajów działalności gospodarczej prowadzonej przez instytucje obowiązane. Przepisy uszczegóławiają definicje m.in. beneficjenta rzeczywistego, państwa członkowskiego oraz grupy. Nakazują m.in. także dokumentowanie problemów związanych z nieustaleniem beneficjenta rzeczywistego. Pojawiły się także nowe podmioty, które podlegają wpisowi do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Zmiany w przepisach wiążą się z koniecznością dostosowania przez instytucje obowiązane wewnętrznych procesów do nowych obowiązków. Konieczna jest nie tylko sama znajomość przepisów, ale również ich prawidłowa interpretacja i przełożenie wymogów na operacyjną działalność organizacji, co w praktyce rodzi częste polemiki pomiędzy zespołami operacyjnymi a funkcją wspierającą zgodność w organizacji – dział compliance.

Szkolenie stworzone zostało z myślą o potrzebach instytucji niefinansowych w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy.

 

| Przebieg kursu online

Program kursowy odbywa się w całości w module online z wykorzystaniem narzędzia umożliwiającego aktywną interakcję z prowadzącymi oraz pozostałymi uczestnikami przez cały czas trwania zajęć. Naszym priorytetem jest zapewnienie solidnej dawki wiedzy, ale również praca nad praktycznymi umiejętnościami niezbędnymi w obszarze AML. Stąd Uczestniczki i Uczestnicy w ramach szkolenia pracować będą nad konkretnymi praktycznymi zadaniami.

  • WIRTUALNA SESJA LATO 2021 (wolne miejsca)
    • 28.06.2021: 1 dzień kursowy, godz. 9-17
    • 29.06.2021: 2 dzień kursowy, godz. 9-17 (16.00-17.00 egzamin AMLCO)

 

Zarówno zajęcia, jak i egzamin, odbywają się w formie elektronicznej. Posiadamy doświadczenie w prowadzeniu zajęć oraz egzaminów w tej postaci – serdecznie zapraszamy do zapoznania się z opiniami kursantów!

| Kurs AMLCO w ramach ECIP

Za udział w kursie i pomyślnie zdany egzamin Instytut Compliance przyznaje 40 punktów ECP w ramach kształcenia zawodowego ECIP – Ethic, Compliance, Integrity Professional. Warunkiem zaliczenia punktów na poczet ECIP jest posiadanie certyfikatu poziomu pierwszego (ACO, AFCO lub APCO). Po zdobyciu łącznie 100 ECP można przystąpić do egzaminu ACE, kończąc jednocześnie kierunek ECIP.

| Przedmiot kursu

Program kursowy spełniać ma następujące cele:

  • przekazać ma uczestnikom szkolenia wiedzę na temat problematyki przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu z uwzględnieniem aktualnych zmian w prawie na poziomie krajowym i unijnym;
  • omówić zadania i obowiązki instytucji obowiązanych w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu;
  • omówić praktyczne wyzwania podczas projektowania procesu AML / KYC w organizacji;
  • pokazać rozwiązania najczęstszych problemów w procesie implementacji procedury AML;
  • ukazać ma praktyczne przykłady mechanizmów prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, także z uwzględnieniem rozwoju nowych technologii;
  • zaznajomić uczestników z zasadami współpracy w zakresie wymiany informacji podatkowej;
  • przedstawić ma możliwość wykorzystania polityki „Poznaj Swojego Klienta” (KYC) i środków bezpieczeństwa finansowego w analizie aktualnych trendów w praktyce prania pieniędzy;
  • pokazać rolę i zadania Generalnego Inspektora Informacji Finansowej;
  • podkreślić rolę odpowiedniego dokumentowania wykonywanych obowiązków;
  • zaznajomić uczestników z odpowiedzialnością karną i finansową w razie naruszenia obowiązków.

| Dla kogo jest ten kurs?

Szkolenie adresowane jest nie tylko do oficerów compliance, ale także do szerokiego grona reprezentantów instytucji obowiązanych na gruncie ustawy AML, jak księgowi, pośrednicy w obrocie nieruchomościami, osoby wykonujące zawody prawnicze, reprezentanci fundacji i stowarzyszeń, doradcy podatkowi, biegli rewidenci. Zajęcia adresowane są również do wszystkich osób zajmujących się w organizacjach niefinansowych przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę oraz poznać aktualne trendy w zarządzaniu zgodnością w obszarze AML.

Reprezentantów organizacji finansowych zapraszamy na moduł AML w ramach programu AFCO – Approved Financial Compliance Officer.

| Prelegenci

Katarzyna Saganowska
EMEA Head of Compliance, TMF Group. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Podyplomowe Studia Zarządzania Projektami (Szkoła Główna Handlowa), Podyplomowe Studia Polityka Compliance w Organizacji oraz Podyplomowe Studia LL.M. in International Commercial Law (Akademia Leona Koźmińskiego). Prelegent studiów podyplomowych na Akademii Leona Koźmińskiego. Szkoleniowiec zewnętrzny, prowadzi w ramach Instytutu Compliance szkolenia AML dla branż niefinansowych. Założycielka i członek nieformalnej Inicjatywy Compliance na rynku nieruchomości.

Wojciech Kapica (ACO)

Ekspert w zakresie regulacji sektora finansowego, systemów zgodności (compliance) oraz etyki w działalności instytucji finansowych; współkierujący departamentem prawa rynku finansowego w jednej z czołowych polskich kancelarii; absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Menadżersko-Finansowego Szkoły Głównej Handlowej; posiada certyfikat Approved Compliance Officer (ACO) Instytutu Compliance; specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowego i ubezpieczeń, polityce nadzorczej i ładzie korporacyjnym w podmiotach nadzorowanych; autor kilkudziesięciu publikacji i twórca wielu autorskich szkoleń dotyczących regulacji bankowych, ubezpieczeniowych i przeciwdziałania praniu pieniędzy; redaktor i współautor książek Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Praktyczny przewodnik (2018) oraz Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Komentarz (2019).

 

Terminy, program, prelegenci mogą ulec zmianie.

rejestracja