Warunki skuteczności i ewaluacja CMS, wymagania compliance w zagranicznym i krajowym ustawodawstwie antykorupcyjnym

Kiedy:
20/05/2019@09:00 – 17:00
2019-05-20T09:00:00+02:00
2019-05-20T17:00:00+02:00
Gdzie:
Centrum Sienna
Koszty:
880 PLN plus VAT

Dlaczego?:

Kurs przeprowadzony zostanie w dwóch częściach.

Część I: Powzięcie przez daną organizację decyzji o implementacji CMS wiąże się każdorazowo z koniecznością rozważenia szeregu czynników odnoszących się do określenia kształtu CMS, usytuowania w organizacji, zapewnienia zasobów, etc. Pamiętać należy, że sama formalna implementacja CMS nie będzie jeszcze oznaczać, że system będzie skuteczny i w należyty sposób realizować będzie stojące przed nim wyzwania.

Część II: Uczestnicy zapoznawani zostają z zagranicznym ustawodawstwem antykorupcyjnym, które skuteczne jest transgranicznie wobec podmiotów działających w Polsce. Jest to doniosłe nie tylko z perspektywy możliwości uniknięcia wysokich sankcji, ale również poznania formułowanych w tym ustawodawstwie konkretnych wytycznych odnośnie programów compliance. Prezentowane są także wymagania odnośnie programów antykorupcyjnych formułowane w polskim prawodawstwie.

Co?:

Kurs przeprowadzony zostanie w dwóch częściach.

Część I: W ramach pierwszego bloku omówione będą czynniki warunkujące skuteczność CMS w organizacji, takie jak wymóg niezależność funkcji compliance, umiejscowienie jej w organizacji, współpraca z innymi działami czy wprowadzanie compliance w funkcjonujące w przedsiębiorstwie procesy. Przedstawiony będzie kanon uprawnień funkcji compliance, praktyczne znaczenie krzewienia w organizacji kultury compliance oraz omówione zostaną wymagania odnośnie zasobów, w jakie wyposażona powinna być komórka compliance. Analiza przeprowadzona będzie z perspektywy złożonej organizacji prowadzącej działalność w ujęciu transgranicznym.

Część II: W ramach drugiego bloku zostanie omówiona odpowiedzialność na podstawie amerykańskiego Foreign Corrupt Practices Act (FCPA), brytyjskiego UK Bribery Act i polskiej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (w wersji obowiązującej oraz odnośnie planowanego uchwalenia nowej ustawy), a także ustawy o jawności życia publicznego. Wyjaśniona zostanie kwestia prawnego obowiązku wprowadzania struktury compliance i prawnych konsekwencji non-compliance. Omówiona zostanie także możliwość obrony podmiotów zbiorowych przed odpowiedzialnością w przypadku wdrożenia CMS („compliance defence”). Kontynuację zajęć stanowi prezentacja najlepszych praktyk dla skutecznego CMS na podstawie FCPA i UK Bribery Act, w szczególności na podstawie praktyki i zaleceń zagranicznych organów ścigania i regulatorów.

Dla kogo?:

Omówienie wymagań skuteczności CMS zainteresuje nie tylko oficerów compliance, ale także przedstawicieli organizacji, które dopiero stoją przed wyzwaniem implementacji CMS. Ze względu na omawianą tematykę zajęcia przydatne są dla bardzo szerokiego kręgu odbiorców: reprezentantów podmiotów prowadzących działalność transgraniczną, do których mieć może zastosowanie zagraniczne ustawodawstwo antykorupcyjne czy reprezentantów krajowych spółek-córek, których spółki matki zarejestrowane są w USA lub Wielkiej Brytanii. Zajęcia będą cenne także dla oficerów compliance ze względu na przedstawienie bardzo konkretnych wymagań odnośnie programów compliance, które formułowane są w zagranicznym ustawodawstwie. Jest to trzecie szkolenie składające się na program kursowy Approved Compliance Officer (ACO).

 

Prelegenci:

GertigMagdalena Gertig, LL.M.

Pracuje w dziale Strategy, Analysis and Legal Compliance w centrali Koncernu Volkswagen w Wolfsburgu. W działającym na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą Viadrina Compliance Center przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą aspektów oceny skuteczności CMS. Studiowała prawo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Europejskim Viadrina oraz Lund University. Autorka publikacji naukowych poświęconych tematyce compliance oraz prelegentka na licznych konferencjach i szkoleniach.

 

 

CieminskiDr Marcin Ciemiński

Adwokat kierujący warszawskim zespołem prawa karnego gospodarczego kancelarii Clifford Chance. Jest ekspertem w reprezentowaniu klientów podczas postępowań karnych, prowadzeniu wewnętrznych dochodzeń, w szczególności w sprawach dotyczących korupcji, oszustw i kwestii regulacyjnych, w tym w zakresie FCPA i UK Bribery Act. Posiada także doświadczenie we współpracy z polskimi organami ścigania. Wielokrotnie doradzał na rzecz spółek z różnych sektorów gospodarki w sprawach compliance.

DiehlMonika Diehl

Adwokat w warszawskim zespole prawa karnego gospodarczego kancelarii Clifford Chance. Specjalizuje się w antykorupcyjnych dochodzeniach wewnętrznych i kwestiach compliance. Doradza klientom w postępowaniach karnych z zakresu prawa karnego gospodarczego, przy dochodzeniach wewnętrznych m.in. zakresie FCPA oraz przy międzynarodowych projektach regulacyjnych.

 

PogorzelskiPaweł Pogorzelski

Adwokat w warszawskim zespole prawa karnego gospodarczego kancelarii Clifford Chance. Specjalizuje się w prowadzeniu wewnętrznych dochodzeń zarówno w Polsce, jak i za granicą, w tym w kwestiach wynikających z FCPA i UK Bribery Act. Reprezentował spółki i osoby fizyczne przed organami ścigania i organami regulacyjnymi. Ponadto doradza klientom w kwestiach regulacyjnych i compliance.

 

Opłata kursowa: 880 PLN plus VAT

rejestracja