Compliance w kontroli eksportowej i handlu zagranicznym

Kiedy:
05/10/2021@09:00 – 13:30
2021-10-05T09:00:00+02:00
2021-10-05T13:30:00+02:00
Gdzie:
ONLINE
Koszty:
480 PLN + VAT

Compliance w kontroli eksportowej i handlu zagranicznym

rejestracja

Kiedy: 5 października 2021, 9.00-13.30

Gdzie: online

Koszty: 480 zł plus VAT

Dlaczego: Zapewnienie zgodności w zakresie obrotu towarami i technologiami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa stanowi dla przedsiębiorstw nie lada wyzwanie. Czasem eksport z pozoru zwykłego towaru, bez uprzedniego otrzymania zezwolenia na eksport od organu państwowego, może narazić spółkę i samego managera na odpowiedzialność, w tym odpowiedzialność karną. Tzw. towary podwójnego zastosowania (ang. „dual-use items”) mogą być wykorzystane zarówno do celów cywilnych, jak i militarnych – ten sam towar może być użyty przykładowo zarówno do produkcji samochodu, jak i do produkcji czołgu, dlatego obrót nim podlega kontroli. Przy czym to eksporter ponosi wyłączną odpowiedzialność, gdy nabywca towaru wykorzysta go niezgodnie z deklarowanym (cywilnym) przeznaczeniem. Funkcjonowanie systemu zarządzania zgodnością w obszarze kontroli eksportowej, a zatem poznanie produktu i wdrożenie kontroli eksportu, ma więc w tym kontekście fundamentalne znaczenie. Zapobiegnięcie sprzedaży bez odpowiedniego zezwolenia może uchronić spółkę nie tylko przed dotkliwymi karami, ale też przed utratą reputacji, szczególnie gdyby miało okazać się, że trafił on w niepowołane ręce.

Co: Celem szkolenia jest zaprezentowanie zagadnień zgodności w obszarze kontroli eksportowej w sposób „praktycznie teoretyczny”, tzn. niezbędne podstawy teoretyczne – relewantne przepisy (oraz ich aktualne zmiany) omówione będą w oparciu o praktykę ich codziennego stosowania w przedsiębiorstwie. Analizowane będą więc takie kwestie, jak: zaprojektowanie procesu, rola poszczególnych komórek organizacyjnych, wewnętrzne procedury i stosowanie odpowiednich narzędzi – a to wszystko odnośnie następujących obszarów tematycznych:

  • Embargo i sankcje (różnice między embargo a restrykcjami w handlu; sankcje UE/USA/UK/lokalne: wzajemne relacje, przenikanie się, rozbieżności i elementy wykluczające się; Blocking Statute: krajowe zakazy zachowania zgodności z zagranicznymi sankcjami – teoria i praktyka na przykładzie konfliktu przepisów UE, USA, Chin i Rosji; rodzaje sankcji ze względu na ich przedmiot: branża, produkt, spółka, osoba fizyczna);
  • Status kontroli eksportu (znaczenie dla spółki, kary jako konsekwencje braku zgodności);
  • Pozwolenia na wywóz przedmiotu materialnego i niematerialnego;
  • Licencje eksportowe;
  • Eksport towaru podwójnego zastosowania a kod taryfy celnej (HS, TARIC).

Szczególny punkt ciężkości szkolenia położony będzie na omówienie współpracy z wybranymi działami firmy w celu zapewnienia zgodności eksportowej:

  • dział produktowy – współpraca z inżynierami przy klasyfikacji towarów jako produktów podwójnego zastosowania/produktów objęty embargiem; potrzeba monitoringu „live”;
  • dział compliance – wykorzystanie procesów KYC przy zapewnieniu trade compliance
  • dział finansów – post transaction review;
  • dział sprzedaży – świadomość pracowników (odpowiedzialność karna pracownika i managera).

Dla kogo: Szkolenie skierowane jest do specjalistów i managerów odpowiedzialnych za trade compliance, pracowników działów prawnych lub compliance, a także eksporterów, m.in. z branży produkcyjnej (np. automotive), branży elektronicznej czy producentów oprogramowania.

 

Prelegent:

dr Marcin Łukowski

Corporate Regulatory Counsel w Vesuvius zajmujący się zagadnieniami związanymi z kontrolą eksportu, sankcjami międzynarodowymi oraz przeciwdziałaniem praniu pieniędzy. Doświadczenie praktyczne zdobywał w sektorze publicznym (Komisja Europejska, Parlament Europejski), zajmując się m.in. nowelizacją do Unijnego Kodeksu Celnego oraz rozporządzeniem 428/2009, jak również w sektorze prywatnym pracując jako EMEA Compliance Officer odpowiedzialny za compliance w grupie kapitałowej (Jones Lang LaSalle) oraz jako prawnik w dziale konsultingu, doradzając zewnętrznym klientom w obszarze trade compliance (Sandler & Travis). Studiował na Uniwersytecie w Białymstoku oraz na Gent Universiteit w Belgii. Laureat Moot Court Competition na Deusto University w Hiszpanii. Zdobywca III nagrody w konkursie na najlepszą rozprawę doktorską organizowanym przez Szefa ABW.

rejestracja