Planowane zmiany w zaleceniach KNFu
Komisja Nadzoru Finansowego planuje zmiany w rekomendacjach dotyczących także compliance. Poniżej przedstawiamy Państwu wybrane zagadnienia, które mogą stać się przemiotem nowych zaleceń.
Rekomendacja C
dotycząca zarządzaniem ryzykiem koncentracji
Cel
- Wskazuje na pożądany kierunek działań podejmowanych przez zarząd i radę nadzorczą w banku w ramach zarządzania procesem koncentracji.
- Przesłankę stanowił rozwój sytuacji w sektorze bankowym, w tym nabycie nowych doświadczeń przez banki jak i nadzór finansowy oraz rozwój regulacji europejskich na przestryeni ostatnich kilkunastu lat.
- Rekomendacja powinna być pomocna w wypracowaniu kompleksowego i perspektywicznego podejścia do zarządzania ryzykiem koncentracji w bankach, ukierunkowanego na ograniczenie ryzyka związanego na prowadzoną przez banki działalnością.
Zakres zastosowania
- Oparty na zasadzie proporcjalności.
Przedmiot
- Stanowi zbiór zasad dotyczących dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzkiem koncentracji.
- Wskazuje na konieczność uwzględnienia w zarządzaniu ryzykiem koncentracji ekspozycji wobec podmiotów sektora nieuregulowanego.
Adresat
- Adresatami rekomendacji są wszystkie banki, niezależnie od poziomu konsolidacji.
Termin wprowadzenia
- Zalecenia mają znaleźć zastosowanie do dnia 01 stycznia 2017 r.
Rekomendacja Z
dotycząca zasad ładu wewnętrznego w bankach
Cel
- Upowszechnienie dobrych praktyk oraz przeciwdziałanie stosowania przez banki nieprawidłowych praktyk zwiększających ryzyko ich działalności, a w konsekwencji zwiększenie odporności tzch instztucji na trudne warunki rynkowe i tym samym wzrost stabliności sektora finansowego.
Zakres zastosowania
- Oparty na zasadzie proporcjonalności.
- Postanowienia powinny być stosowane przez banki z uwzględnieniem skali i złożoności prowadzonej przez nie działalności.
Przedmiot
- Stanowi zbiór dobrych praktyk w zakresie ładu korporacyjnego.
- Na ład wewnętrzny składają się w szczególności szstem zarządzania bankiem, organizacja banku, zasady działania, uprawnienia, obowiązki i odpowiedzialność oraz wzajemne rerelacje rady nadzorczej, zarządu i osób pełniączch funkcje kluczowe w banku.
- Ma stanowić uzupełnienie, uszczegółowienie i rozwinięcie zagadnień z zakresu ładu wewnętrznego w bankch.
Adresat
- Adresatami rekomendacji są wszystkie banki, niezależnie od poziomu konsolidacji.
Termin
- Projekt zakłada, że rekomendacja Z zostanie wprowadzona w bankach nie później niż do dnia 31 października 2016 r.
Wyciąg z rekomendacji dot. compliance:
11.2: Komitet do spraw ryzyka (lub równoważny komitet) powinien być odpowiedzialny za doradzanie radzie nadzorczej i zarządowi, w szczególności w sprawach apetytu na ryzyko oraz polityki w tym zakresie, jak też za nadzór nad wdrażaniem tej polityki. W celu zwiększenia skuteczności komitetu do spraw ryzyka, powinien on regularnie komunikować się z komórką organizacyjną (komórkami) odpowiedzialną za zarządzanie ryzykiem oraz, o ile zachodzi taka potrzeba, z komórką do spraw zgodności i komórką audytu wewnętrznego, a także – w stosownych przypadkach – mieć dostęp do porad ekspertów zewnętrznych, zwłaszcza w odniesieniu do proponowanych transakcji strategicznych, takich jak połączenia i przejęcia przedsiębiorstw.
15.9: Pracownicy komórki audytu wewnętrznego, komórki do spraw zgodności i komórek odpowiedzialnych za zarządzanie ryzykiem oraz komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za sprawy kadrowe powinni być wynagradzani za osiąganie celów wynikających z pełnionych przez nich funkcji, a ich wynagrodzenie nie powinno być uzależnione od wyników gospodarczych uzyskiwanych w kontrolowanych przez nich obszarach działalności banku.
29.4: W zatwierdzaniu nowych produktów lub znaczących zmian dotychczasowych produktów powinny uczestniczyć komórka organizacyjna odpowiedzialna za zarządzanie ryzykiem oraz w stosownym zakresie komórka do spraw zgodności. Ich wkład powinien umożliwić pełną i obiektywną ocenę ryzyka wynikającego z nowej działalności przy uwzględnieniu różnych scenariuszy, ocenę wszelkich potencjalnych uchybień w systemie zarządzania ryzykiem oraz systemie kontroli wewnętrznej w banku, jak też ocenę zdolności tej instytucji do skutecznego zarządzania nowym ryzykiem. Komórki te powinny też mieć pełny dostęp do informacji na temat przygotowywanych nowych produktów (lub znaczących zmian dotychczasowych produktów), w ramach poszczególnych linii biznesowych i portfeli oraz uprawnienia pozwalające żądać poddania zmian dotychczasowych produktów formalnej procedurze PZNP.
29.6: W przypadku, gdy komórka do spraw zgodności wyraża negatywną opinię co do zasadności zatwierdzenia nowego produktu lub znaczących zmian dotychczasowego produktu, decyzję o zatwierdzeniu podejmuje zarząd banku. W przypadku zatwierdzenia nowego produktu lub znaczących zmian w dotychczasowym produkcie przez zarząd, zarząd niezwłocznie informuje o tym radę nadzorczą wraz ze wskazaniem powodów, dla których nie uwzględnił opinii komórki do spraw zgodności.
Rekomendacja W
dotycząca zarządzaniem ryzykiem w bankach
Cel
- Wskazanie bankom oczekiwań nadzorczych dotyczących procesu zarządzania ryzkiem modeli, w szczególności przedstawienie standardów, których przestrzeganie ma zapewnić dostosowanie profilu ryzyka wykorzystywanzch przez bank modeli do faktycznych oczekiwań banku w tym zakresie
- Oczekuje się poprawy jakości zarządzania ryzykiem modeli oraz wypracowanie wysokich standardów rynkowzch w tym zakresie
Zakres zastosowania
- Oparty na zasadzie proporcjalności
- Zarządzanie ryzykiem modeli istotnych dla działalności bankowej jest realizowane przy szerszym wykorzystywaniu mechanizmów kontrolnych niż w przypadku modeli, które są uznane za niestotne
Przedmiot rekomendacji obejmuje
- Zasady i organizacja procesu zarządzania ryzkiem modeli
- Proces zarządzania ryzykiem modeli
- Zarządzanie modelami
- walidację
Adresat rekomednacji:
- Skierowana jest do wszystkich banków
Termin wprowadzenia
- Zakłada się, że rekomendacja zostanie wprowadzona do dnia 30 czerwca 2016 r.
Żródło informacji
http://www.knf.gov.pl/regulacje/praktyka/konsultacje/konsultacje.html